Про відзначення 75-тих роковин трагедії у Бабиному Яру
29 вересня 2016 року вся Україна вшановує 75-ті роковини трагедії у Бабиному Яру. Урочище «Бабин Яр» – це місце скорботи різних народів. За історичними даними, лише за два дні 29-30 вересня 1941 року – було розстріляно понад 30 тисяч київських євреїв.
У зв'язку з цією скорботною датою, вихованці гуртка КЗ БРР «Броварський районний центр патріотичного виховання учнівської молоді», що працює на базі Гоголівської ЗОШ І-ІІ ступенів, відвідали Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили».
Меморіал «Биківнянські могили» – це місце поховання жертв політичних репресій 1930-1941 років, розташоване за 1,5 км від колишнього селища Биківня на околиці Києва, поблизу автомагістралі Київ-Бровари. Наприкінці 1980-х років було доведено, що в часи сталінських репресій тут був об'єкт спеціального призначення НКВС і відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих громадян. Кількість жертв биківнянського поховання остаточно не встановлена (приблизно понад 50 тисяч осіб). Дослідження продовжується в теперішній час.
Тут, у братських могилах, замаскованих сосновим лісом, лежать представники різних національностей. Найбільш численні жертви серед українців, поляків та євреїв. Тому польська община поряд з українською, створила свою меморіальну зону.
Школярі уважно слухали розповідь екскурсовода про жахливі події, пов'язані з цим місцем. Масштаби злочину більшовиків неможливо точно визначити навіть сьогодні. В цих могилах лежать багато і гоголівчан. Жертвами розстрілів стали також багато вчителів. Особливо зворушила розповідь про розстріляного гоголівського сільського голову Іваницького Миколу Артемовича. Його закатували, бо він був свідком зловживань радянської влади під час голодомору 1932-1933 рр. Також в ту ж могилу 1937-го року ліг директор школи Дворський Євген Андрійович через чийсь підлий наклеп.
Моторошне враження справляють сосни, до яких прибиті таблички з іменами тут похованих. Вихованці гуртка на знак жалоби і памяті про загиблих пов'язали на дерева чорні стрічки.
Учні та вчителі вшанували пам'ять невинно убієнних жертв тоталітарного режиму хвилиною мовчання та поклали вінок біля символічного меморіалу у вигляді піраміди з граніту і хрестів.
Саме такі поїздки змушують задуматися про неприпустимість повторення таких жахливих сторінок нашої історії та закарбовують в нашій пам'яті односельчан, які залишили глибокий слід в історії рідного села.
Директор КЗ БРР «Броварський районний центр
патріотичного виховання учнівської молоді» О.О. Білановська