Вшанування пам’яті героїв Крут
Український народ щороку вшановує пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Ця битва стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї, а її дата – 29 січня 1918 року – днем національної трагедії. Цього року українці всього світу відзначають 100-річчя події. Не залишилася осторонь і молодь Броварщини. 29 січня у селі Літки відбулася учнівська краєзнавча конференція «Шляхами героїв Крут», учасниками якої стали 50 школярів Броварського району, вихованців гуртків комунального закладу Броварської районної ради «Броварський районний центр патріотичного виховання учнівської молоді». Перед початком конференції, вони стали учасниками мітингу, що пройшов біля Кургану Слави у Літках та поклали квіти, ушанувавши пам’ять полеглих воїнів.
Літківський бій – одна з маловідомих сторінок історії України. Відступаючи після бою під Крутами, бійці залізницею доїхали до станції Бобрик на Броварщині, частина залишилася розібрати рейки, аби більшість мала змогу відірватися від переслідувачів. Далі невеликий загін пішки через село Семиполки дістався Літок, де став на ночівлю. А зранку розпочався бій між воїнами УНР і вояками підрозділу, підпорядкованому Муравйову. 20 бійців загинули у бою, чотирьох окупанти стратили. Після бою місцеві селяни зібрали тіла загиблих і поховали у братській могилі.
Історію Літківського бою та Кургану Слави повідала присутнім під час конференції Гайдак Олександра, учениця Літківської ЗОШ I-III ст., вихованка гуртка «Юний дослідник-краєзнавець» КЗ БРР БРЦПВУМ, а вихованець гуртка «Юний патріот» КЗ БРР БРЦПВУМ Кириченко Андрій презентував присутнім екскурсійний маршрут «Шляхами героїв Крут», розроблений педагогами та вихованцями закладу. Вихованці гуртка «Юний патріот» КЗ БРР БРЦПВУМ здійснили цікаву екскурсію від станції Крути на Чернігівщині до Аскольдової могили у Києві. Така екскурсія дала можливість її учасникам більше проникнутися тими подіями. Вона може бути рекомендована для дітей середнього та старшого шкільного віку. Подвиг героїв Крут навічно увійшов у літопис боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічного прагнення о волі і справедливості. На превеликий жаль, трагічні сторінки історії повторюються. І сьогодні, як і сто років тому, тисячі нових героїв жертвують собою заради України. Тож лейтмотивом цьогорічних заходів із відзначення подвигу героїв Крут стало також вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні і бійців АТО, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та цілісність України.
Слава Україні! Слава її бійцям!